Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

To jsme celí my, Češi

20. 04. 2017 8:31:56
V žádném případě nejsme národ závistivců, podvodníků a udavačů. To se nám jen někdo již celá léta snaží kvůli každé pitomosti vnutit národní rys sebemrskačství. To osočení je jako nevyžádaný e-mail, neotvírejte ho!

Jsem slušný člověk a věřím, že většina z vás taky. Píši fejetony, zajímavé vzkazy, nečitelné poznámky, zábavné e-maily, avšak nikdy anonymní dopisy, nezávidím panu Sýkorovi huňatějšího pudla, ani kolegyni menší číslo bot, nekorumpuji, ani se korumpovat nenechám, nekolabuji při pohledu na člověka tmavší pleti a mohla bych, protože já se prokazatelně neopálím ani po třítýdenním pobytu u moře.

Tak proč mě média průběžně deptají vážně míněným osočováním, že jsme národ závistivců, udavačů, zlodějů, rasistů, nemakačenků, podvodníků, a že se máme za to všichni kát, stydět, moc si nevyskakovat a zpytovat svědomí? Slušným lidem takové plivnutí do pěny poctivě načepované morálky jen ohne hřbet, zatímco s darebáky to ani nehne. Abych nebyla špatně pochopena. Burcovat proti konkrétním vyvrhelům – to ano, ale házet to kolektivně na všechny – tak to tedy ne! Odmítám, aby mi kdosi neviditelný něco takového soustavně podsouval.

Věděli jste například, že za druhé světové války kolaborovaly s nacisty tisíce Francouzů? To samozřejmě neomlouvá ani jediného našince, který se dopustil téhož. Já jen, že se v zemi galského kohouta za to nikdo na věky nepropadá hanbou, ale naopak oslavují tisíce svých válečných hrdinů, na něž mohou být právem hrdi. Každý národ má své podlé zbabělce, ale pro zdravé sebevědomí svých lidí vzpomíná především na ty, kdo si zaslouží obdiv a úctu. Nikdo z těch, kdo nezklamali, nesmí po zbytek života nést na hřbetě hanbu za ty, kdo zradili. Pokud to slušní začnou dělat, tak vítězí lumpové.

Své lumpy kráčející bahnitými zkratkami na míle vzdáleni od poctivé cesty, má zkrátka každý národ a nikdo na ně není pyšný. Ale taky nepropadá sebedestrukci, ani se v tom lidském marastu zbytečně nepatlá a neodstavuje své nesporné kvality na vedlejší kolej, aby kolem nich jezdili rychlíky plné syčáků, kteří na ně budou dělat dlouhý nos. Naopak si hýčká myšlenky na jedince, které stojí za to následovat, obdivovat je, zkrátka být nač hrdí. Tudíž místo toho, abychom při každé nepravosti říkali s despektem: „To jsme celí my, Češi,“ naučme se radovat ze všeho, v čem vynikáme, a toto pořekadlo si opakujme zejména v okamžicích úspěchů. Ani nemusíme podnikat archeologický ponor do dávné historie a opírat své pošramocené zbytky národní hrdosti až ke Komenskému. Možná se stačí líp rozhlédnout, možná kvalitněji zavzpomínat. Tak namátkou...

Mně je například potěšením, že Miroslav Zikmund a Jiří Hanzelka dokázali v přátelské shodě společně procestovat třiaosmdesát států světa a dělali tam Čechům jenom čest. V cestovatelské oblasti nás světově proslavil i doktor Emil Holub, a což teprve proslulý etnograf, botanik, fotograf a spisovatel Alberto Vojtěch Frič a Miloslav Stingl, Otakar Batlička... A to ještě zdaleka nejsou jediní, tak mi řekněte, proč se mám stresovat kvůli nějakému Votýpkovi nebo Šebestíkové, kteří na Kanárech o dovolené plundrovali švédské stoly?

A jdeme dál. Obrýlení celého světa mohou blahořečit našemu akademiku Otto Wichterlemu, neboť jim umožnil hledět na svět pomocí kontaktních čoček. Tak co je mi po nějakém Bradáčkovi, který si je před pěti lety vlípnul do oka jen proto, aby na složence umáznul nulu, když více než 100 000 000 obyvatel naší planety je používá k bohulibějším účelům.

Taky jsem pyšná na seriálového giganta Jaroslava Dietla, který dokázal svá díla opentlit tak kvalitními dialogy, že se o nich jeho současným následovníkům nezdá ani po rohypnolu. Objevitele krevních skupin doktora Jana Janského si považují zdraví i nemocní na celém světě. A jestli neznáte svoji krevní skupinu, tak byste raději neměli napichovat nožem ani nakládanou okurku. A co naše Božena Němcová? Psala krásně, ale neméně půvabně se do dějin literatury vkrasopsal i Ota Pavel, Bohumil Hrabal, Jaroslav Hašek, František Nepil, Jaroslav Seifert. A momentálně se do nich vpisují třeba Vlastimil Vondruška, Květa Legátová, Michal Viewegh, Ivanka Devátá, Jiří Žáček. Proč bychom se tedy měli přednostně zabývat nějakým panem XY, který smolí po večerech hanopisy, v nichž jmenuje tolik lidí, že si chudák na konci zaboha nemůže vzpomenout, jak se jmenuje on sám, tak se pro jistotu nepodepíše.

Říkáte, že jsem ještě spoustu úžasných osobností neuvedla? Že máme stovky šikovných sportovců, zpěváků, vědců, panovníků, hudebních skladatelů, filmových režisérů, malířů, architektů, fotografů a lékařů, kteří ve světovém měřítku více než obstáli? Ale to je úmysl. Chci vám dát prostor, abyste si vytvořili svůj pozitivní seznam a při jeho sestavování byli šťastni, že jste, kým jste. Ale i kdyby byl ten soupis dlouhý třeba kilometr, vsaďte se, že nakonec budete nejvíc ze všeho hrdi na své rodiče za to, že přivedli na svět tak úžasného člověka. :-)

Autor: Zdeňka Ortová | čtvrtek 20.4.2017 8:31 | karma článku: 38.34 | přečteno: 2640x

Další články blogera

Zdeňka Ortová

Mají druhou mízu horší muži nebo ženy?

O druhé míze se často hovoří s despektem. A mně se zdá, že nespravedlivě. Já na ni pohlížím spíš jako na tenisové druhé podání.

17.9.2017 v 11:08 | Karma článku: 18.81 | Přečteno: 535 | Diskuse

Zdeňka Ortová

Boubelatá žena je pro muže totéž, co antistresová pilulka

Je dokázáno, že muži, kteří mají v krvi vysokou hladinu stresového hormonu, hodnotí výrazně lépe ženy s nadváhou.

6.9.2017 v 9:47 | Karma článku: 27.70 | Přečteno: 3652 | Diskuse

Zdeňka Ortová

Po operaci šedého zákalu viděla pacientka hrozné věci

Jen ti, kdo zakusili několikaleté neostré, rozostřené, zamlžené vidění, dovedou pochopit, jak nadšeni jsou pacienti druhý den po operačním zákroku, když z přelepeného oka sejmou obvaz.

30.8.2017 v 12:23 | Karma článku: 29.40 | Přečteno: 1428 | Diskuse

Zdeňka Ortová

Jsou Češi průměrní Angličané?

Aristoteles: "Přítel všech - přítel nikoho." Ježiši, je možné, že by vychovatel Alexandra Makedonského mohl tři a půl století před naším letopočtem předpovědět facebook?

27.8.2017 v 22:38 | Karma článku: 19.72 | Přečteno: 644 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Hana Rebeka Šiander

Kdopak by si nepamatoval jádrové mýdlo s jelenem?

Schichtovo jádrové mýdlo s jelenem, ale i prací prostředky Namo či Merkur, mýdlo Soté mink, vody po holení jako Pitralon a Olimon. Výrobky, které nás provázely desítky let za Československa, ožívají! Schicht vstal z mrtvých!

22.9.2017 v 15:25 | Karma článku: 11.70 | Přečteno: 197 | Diskuse

Adam Mikulášek

Soud osvobodil anarchisty obžalované z teroristického útoku na vlak!

Nikoli v Německu, ale v Čr! Naprostá justiční zvůle. Prý je k tomu navedli policejní provokatéři. A dokonce prý obstarali i zápalné lahve. Ale, nechci být vulgární, do prkýnka tohle přece není omluva!!!

22.9.2017 v 14:32 | Karma článku: 20.29 | Přečteno: 478 | Diskuse

Pavel Liprt

Podzimní rovnodennost, číslo dva a babí léto

Deštník, teplé oblečení a vydal jsem se hledat babí léto. Do Karlových Varů si však letos zatím cestu nenašlo. A dnes patrně také někde zabloudilo.

22.9.2017 v 12:36 | Karma článku: 8.92 | Přečteno: 122 | Diskuse

Karel Ryšán

Důchodci radujte se. Na povel teď!

Důchodci dostanou přidáno. Už brzy. Zpráva je to skvělá, přinejmenším potěšující. Dokud nezačnete počítat. Právě teď.

22.9.2017 v 11:39 | Karma článku: 34.13 | Přečteno: 980 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Paskvil ministryně Marksové je pro-rodinou (anti)koncepcí

Vláda v čele s ČSSD nejtěsnějším možným způsobem (9 ku 8) prohlasovala novou koncepci (proti)rodinné politiky. Ministryně Marksová hlasování vyvolala na konci volebního období, aby se už nemuselo přes poslance...

22.9.2017 v 11:33 | Karma článku: 26.34 | Přečteno: 618 | Diskuse
Počet článků 36 Celková karma 25.18 Průměrná čtenost 1548

Jsem knihovnice, aforistka, fejetonistka, autorka deseti knih (Koukejte do výstřihů, Století vhodné pro ženu, Milostné předehry, Miniaturní neřesti aneb Pokoušení aforismy...) Za knihu fejetonů Koukejte do výstřihů mi Obec spisovatelů ČR udělila v září 2016 Čestné uznání Ceny Miloslava Švandrlíka za nejlepší humoristickou knihu.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.