Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Podivné bojkotování závodů v Rusku našimi biatlonovými reprezentanty

13. 03. 2018 23:35:41
Oficiální prohlášení vedení naší biatlonové reprezentace, že poslední závod Světového poháru v ruské Ťumeni budou bojkotovat, vyvolalo rozporuplné reakce v řadách odborníků i fanoušků.

Nejde totiž jen o morální postoj k dopingovým aférám. Reálně totiž naší reprezentaci hrozí, že na celou příští sezónu ztratí kvótu pro pětičlenné zastoupení v závodech Světového poháru. Předesílám, že tuto výsadu si svými výsledky zasloužilo pouhých 5 světových týmů a my jsme mezi nimi!!! Kvótu neztratíme kvůli tomu, že by nás za neúčast v posledních letošních závodech někdo potrestal. Potrestáme se sami, protože zatím nemáme vysoutěžený dostatečný počet bodů. Nebo-li, je třeba se udržet v poháru národů do 10. místa. Protože se nám v této sezóně tak nedařilo, potřebujeme teď každé lepší umístění, jinak hrozí, že pokud se v příští sezóně třeba některý z reprezentantů náhle nachladí, nebudeme mít při pouze čtyřčlenném zastoupení možnost postavit ani štafetu. Když si představím, kolik úsilí a skvělých výsledků naše biatlonisty stálo, abychom mohli jezdit v pěti, jakou radost všichni měli, když se to podařilo a teď...

Prezident biatlonového svazu Jiří Hamza i šéftrenér českých biatlonistů Ondřej Rybář však na bojkotu trvají. Rybář dokonce soudí, že by jejich práce přišla vniveč, pokud by na nich ulpěl stín dopingové aféry jiného národa. A vyjadřuje se tak, že pokud chceme dostát svého slova, musíme být schopní nést následky, což právě pro nás znamená ztrátu jedné kvóty. Napadá mě, jestli tedy spíš nepřijde vniveč jejich práce právě kvůli tomuto rozhodnutí, protože to zároveň znamená, že zmaří šanci jednomu z nadějných závodníků, aby mohl startovat mezi nejlepšími a vypracovat se mezi ně. Dá se říct, že po sportovní stránce nás tato neúčast může přijít hodně draho. V podstatě dobrovolně vyklidíme těžce získané pozice.

https://olympiada2018.ceskatelevize.cz/zoh/370169--cesti-biatloniste-se-na-protest-nezucastni-finale-sp-v-rusku

Celá věc má však ještě další hromádku různých háčků. Jedním z nich je například to, že svěťák v Ťumeni bojkotují jen Američané, Kanada a my. Pak už jen pár jednotlivců, jako například Švéd Sebastian Samuelsson. Oproti tomu geniální biatlonista Francouz Martin Fourcade, aktivní antidopingový bojovník, jehož nekompromisní postoje měly za následek i nepodání ruky s ruskými biatlonisty na stupních vítězů a další nepříjemnosti, vystoupil proti tomuto bojkotu. „Myslím si, že zachování etapy Světového poháru v Ťumeni je správné rozhodnutí," řekl Fourcade. „Rád se jí zúčastním. Moje pozice v otázce dopingu je jasná. Rusové, kteří podvádějí, to není celá země. Rusové mají biatlon rádi, a myslím si, že bychom neměli trestat ruské fanoušky za přestupky některých sportovců z jejich reprezentace".

https://cz.sputniknews.com/svet/201802246848172-fourcade-tumen-biatlon/

Někteří namítají, že Fourcadovi jde především o body, které potřebuje k vítězství, proto do Ruska závodit jede. Jenže my ty body potřebujeme taky. Sice bohužel z jiných než vítězných pohnutek, ale potřebujeme. Jak to tedy je? Je několikanásobný olympijský medailista nemorální? Nebo jsme my moc hrrrr a papežštější než papež?

Navíc při nahlédnutí do letošním světových tabulek je jasné, že USA ani Kanada nefigurují v první desítce ani v jedné kategorii. Ani v týmech, ani v mužích, ani v ženách, tudíž je neúčast nijak sportovně nepoškodí. Zkrátka, jestli tam pojedou nebo ne, nic se nestane. Zůstávají na svém. Ale pozor!!! Všichni, kteří jsou před námi či těsně za námi, do Ruska jedou: Francie, Německo, Itálie, Norsko, Finsko, Švýcarsko, Slovensko, Polsko, Bulharsko, Slovinsko...

Beru to tak, že celá záležitost je složitá a zaujmout k ní jednoznačný postoj není snadné. Jenže před chvílí jsem si přečetla, že naše reprezentační béčko závodí na IBU Cupu. Hádejte kde? V Rusku.

Ráda bych věděla, o čem tedy nekompromisní postoje vedení našeho biatlonu ve skutečnosti jsou?

P.S. Nikdy jsem neměla ráda anekdotu, která sportovcům nelichotí: "Kde byli sportovci, když se rozdával rozum? No přece na tréninku." Ale jsou chvíle, kdy se drobná pochybnost dostaví... :-)

Autor: Zdeňka Ortová | úterý 13.3.2018 23:35 | karma článku: 36.20 | přečteno: 1130x


Další články blogera

Zdeňka Ortová

Víte, kdy v Čechách stoupá v tropických dnech počet ublížení na zdraví?

V rekordně horkých dnech kulminují nejen tropické teploty, ale i partnerské neshody. To pak stačí jen ta příslovečná poslední kapička do vrchovatého hrnce...

13.8.2018 v 9:23 | Karma článku: 20.88 | Přečteno: 512 | Diskuse

Zdeňka Ortová

Když si vezme zubař dovolenou, nesmí vás začít bolet zuby

Zubní lékaři by neměli mít nárok na dovolenou. A pokud už si ji opravdu vzít musí, pak by měli nějak šikovně zařídit, aby jejich pacienty v tu dobu nerozbolel zub.

12.8.2018 v 1:12 | Karma článku: 26.76 | Přečteno: 1651 | Diskuse

Zdeňka Ortová

Zvu vás do kavárny

Myslím, že sobota je jako stvořená pro hrníček dobré kávy, která vám prospěje jako zahrádce dešťová přeháňka. Ale nepijte ji doma. Zajděte si do kavárny, tam se totiž můžou dít věci...

11.8.2018 v 15:53 | Karma článku: 19.24 | Přečteno: 557 | Diskuse

Zdeňka Ortová

Opravdu je dnes lidem hanba děkovat a chválit?

Skutečně jsme si tak zvykli na různá osočování, spílání, nerudné komentáře a negativní reakce, že se bojíme někoho pochválit?

5.8.2018 v 2:35 | Karma článku: 30.63 | Přečteno: 1211 | Diskuse

Další články z rubriky Sport

Lubomír Stejskal

Ohlédnutí za berlínskou tragédií

Jaký máte pocit, když uděláte chybu? Asi zbytečná otázka. Jak kdo. Pokud nepatříme do nadutého klanu Neomylných, chyby mrzí. Hodně mrzí.

14.8.2018 v 8:05 | Karma článku: 20.56 | Přečteno: 745 | Diskuse

Josef Nožička

ME v atletice – kam se poděla pověstná německá preciznost?

Váznoucí doprava na stadion, příliš dlouhý čas, který museli atleti strávit před startem závodu ve svolavatelně, ne úplně nejlépe sestavený časový harmonogram – na tohle nebyl člověk u Němců dříve zvyklý...

13.8.2018 v 14:20 | Karma článku: 35.87 | Přečteno: 1662 | Diskuse

Lubomír Stejskal

V Berlíně se přepisovala atletická historie

Asi netřeba připomínat – je toho plná televize -, že v těchto dnech se koná na Starém kontinentu velká sportovní premiérová akce: Evropské šampionáty. Několik mistrovství Evropy v jednom termínu a ve 2 zemích.

9.8.2018 v 8:00 | Karma článku: 17.83 | Přečteno: 611 | Diskuse

Dana Emingerová

Jak to hraješ, debile!!! Aneb vědecky o tom, proč někteří vyhrávají a jiní ne

Když se ve Wimbledonu bude rozehrávat tenista ze třetí desítky s hráčem ze třetí stovky, nepoznáte, kdo je kdo, protože v rozehře mají údery všichni stejné. Vše zjistíte až při hře, kdy se projeví mentální zátěž.

5.8.2018 v 16:57 | Karma článku: 15.92 | Přečteno: 566 |

Libor Čermák

Páťa a kolo Zláťa: Jak to bylo s vývojem jízdních kol?

Páťa si své jízdní kolo s pomosazněnými díly tak oblíbil, že už se nemohl dočkat na další výlet, který pro něj jeho Zláťa připraví. A když k němu příští den přišel a nasedl na něj, Zláťa mu začal vypravovat historii jízdních kol.

5.8.2018 v 6:13 | Karma článku: 8.54 | Přečteno: 205 |
Počet článků 121 Celková karma 28.99 Průměrná čtenost 2832

Jsem knihovnice, aforistka, fejetonistka, autorka deseti knih (Koukejte do výstřihů, Století vhodné pro ženu, Milostné předehry, Miniaturní neřesti aneb Pokoušení aforismy...) Za knihu fejetonů Koukejte do výstřihů mi Obec spisovatelů ČR udělila v září 2016 Čestné uznání Ceny Miloslava Švandrlíka za nejlepší humoristickou knihu.

Najdete na iDNES.cz