Na koránu plném překlepů a na levném velikonočním dortu neušetříte

15. 04. 2019 16:28:03
Málokdo je přítelem rozhazování peněz, zvláště když se jedná o finance naše vlastní. Jako když například chtěli před osmi lety íránští vydavatelé ušetřit a nechali vytisknout korán v Číně. Prodělali.

Asi málokdo z nás je přítelem rozhazování peněz, zvláště když se jedná o finance naše vlastní. Pokud si vyhazuje z kopýtka někdo jiný, můžeme se leda tak pozastavit nad tím, jaký je marnotratník. No jen si vzpomeňte, jak jste se divili, když si v pátek sousedka kupovala za plnou cenu hned tři syrečky na strouhání, zatímco v samoobsluze na rohu je měli v akci o pětikačku levnější. Jsou však případy, kdy se chcete zachovat hospodárně, ale snad nemáte svůj den, či co...

Jako když chtěli před osmi lety íránští vydavatelé ušetřit a nechali vytisknout korán v Číně. Prodělali. Posvátná kniha se jim z tiskárny vrátila plná překlepů, takže uvažovali o zákazu jejího prodeje a novém tisku v tiskárně místní, sice dražší, ale se spolehlivější korekturou. Jestli to tak dopadlo, to už si bohužel nevybavím.

Nebo jako čerstvá penzistka, kamarádka Eva, když doma vloni objevila předpis na “levný ořechový dort“, jehož receptura pocházela už od její babičky. Tradovalo se, jak je dobrý a levný. Nedává se do něj žádný tuk a vejce jen tři. Však jen proto si ho babička mohla dovolit péct i za války. Před Velikonoci viděla Eva v akci balíček za 80,- Kč s marcipánovou hmotou a napadlo ji, že upeče vnoučatům velikonoční dort a korpus udělá podle babiččina receptu. Určitě v tom viděla takové generační propojení napříč časem. Rozhodla se však, že když už nemusíme snášet válečné útrapy, tak levný dortík dětem přece jen trochu vylepší.

„Potáhnu ho tou marcipánovou hmotou a nějak ho velikonočně ozdobím. Například přikoupím velikonoční marcipánové figurky jako kuřátko, slepičku, zajíčka či ovečku, těch jsou vždycky plné obchody,“ plánovala vesele. Zádrhel vznikl, když těsně před svátky nikde v Praze - na trase, kterou procházela cestou na vlak - na marcipánové velikonoční figurky nenarazila. Už si skoro zoufala, když se na ni štěstí usmálo až v malé, nenápadné cukrárně, kde koupila poslední marcipánová zvířátka. Konkrétně dvě kočky a krtka. Utratila za ně 105,- Kč. Doma upekla levný korpus. Vypadal dobře, jen Evě připadal nízký a trochu suchý. Ušlehala tedy krém. Vrazila do něj celé máslo za 65,- korun a štědrou dávku kvalitního kakaa. Dort pak rozkrojila, namazala a potáhla marcipánem. Nějaký krém ještě zbyl a taky marcipánová hmota. Přece to nevyhodí. Zkoušela různé tvary, ale jediné, co jí šlo vymodelovat tak, aby strávník figurku identifikoval, byl sněhulák. Materiál vystačil na 4 kousky. Místo hrnce na hlavu každému nasadila půlku lískového oříšku. Protože se zdobením nemá žádné zkušenosti, troufla si ze zbytku krému jen na takové ty klasické stříkané hnědé bobečky.

Vznikl tedy dort, který sice nebyl levný a už vůbec ne velikonoční, ale byl to JEJÍ dort (módní kritik by prý asi řekl „dort s názorem“). Eva ho pojmenovala: „Krtek, kočky a sněhuláci se ohřívají mezi pařezy u ohníčku“. Nakonec i dobře chutnal a hlavně, dětem se líbil. Sice namítaly, zda není divné, že se sněhuláci hřejí u ohníčku, ale kamarádka jim řekla, že i sněhulákům může být zima. A vnouček Honzík se do dortového výjevu tak vžil, že když při krájení spadl jeden z hnědých ozdobných bobků, tak starostlivě volal:„Babi, upadlo ti to dřevo!“

Co dodat? Snad jen to, že šetrnost je sice užitečná, ale tolik radosti, co utrácení, nám málokdy způsobí. A co originálního se chystáte na svátky péct vy?

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Zdeňka Ortová | pondělí 15.4.2019 16:28 | karma článku: 22.60 | přečteno: 552x

Další články blogera

Zdeňka Ortová

Jdeš-li světem s holou řití, nevěř všemu, co se třpytí

Uznejte sami, cožpak žena mého naturelu a rozměru může nemilovat básníka, který napsal: Nechci dívku kostnatou a tenkou, taková má trable s podprsenkou. Já chci dívku při těle, takové chci dělat přítele.

20.4.2019 v 6:01 | Karma článku: 31.83 | Přečteno: 1219 | Diskuse

Zdeňka Ortová

Multinuda v multikině

Dnes máme v kině vyhřívaná sedátka, na klíně půl kila občerstvení a na plátně buď nějaký nízkorozpočtový snímek, nebo slizké monstrum cenící uši, nebo čím to vlastně ty galaktické příšery koušou. A považte, děti se u toho nudí.

14.4.2019 v 8:16 | Karma článku: 39.07 | Přečteno: 4222 | Diskuse

Zdeňka Ortová

Smí se ke spisovatelce na besedě divák přitulit?

Nároky obecenstva jsou různé. Někdo se chce dobře bavit, někdo ví už dopředu, že bude z průběhu vystoupení otrávený a není-li, pak je otrávený, že jeho předpověď nevyšla. Ale zajímá někoho, jak se cítí vystupující?

13.4.2019 v 7:31 | Karma článku: 26.13 | Přečteno: 533 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Ladislav Kroupa

Naděje umírá poslední, naděje stále žije

Jsou toho plné blogy a zpravodajské portály, ale taky mi to nedá a úplně se klepu spíš pocitem bezmocnosti než vzteky. Znamená perfektně načasovaná výměna ministra spravedlnosti další pokus poslat kauzu Čapí hnízdo do zapomnění?

21.4.2019 v 10:01 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 11 | Diskuse

Pavel Szturc

Žijeme v zemi, kde v dnešní době probíhají politické procesy?

Předseda vlády této země veřejně prohlašuje, že kdyby ho státní zastupitelství obžalovalo z dotačního podvodu, z funkce premiéra neodstoupí s odůvodněním, že se jedná o politický proces.

21.4.2019 v 9:23 | Karma článku: 12.16 | Přečteno: 172 | Diskuse

Karel Trčálek

Zmrtvýchvstání Ježíše je hoax

Já vím, je to těžké, ale křesťané by se už mohli smířit s tím, že každý je odpovědný sám sebe, že každý sám za sebe zemře. Říká se tomu odpovědnost za vlastní život a vlastní existence, protože žádný Ježíš nikoho nespasí

21.4.2019 v 8:31 | Karma článku: 8.18 | Přečteno: 204 | Diskuse

Jan Fikáček

Proč jsem něco mezi Hitlerem a Leninem?

Kdysi dávno, když jsem učil na Matematicko-fyzikální fakultě UK v Praze, jsem při výuce zavtipkoval, že kdo uhádne, kdo se narodil 20., 21. a 22. dubna, dostane ode mě zápočet. Vzápětí jsem svého nezralého návrhu litoval. :-)

20.4.2019 v 19:47 | Karma článku: 24.21 | Přečteno: 894 | Diskuse

Jan Šik

Pomsta úlevu nepřinese

Neodolatelná chuť vrátit ránu, urážku nebo křivdu. Je schovaná uvnitř duše a čeká na svoji šanci. Na příležitost, zda bude puštěna ven.

20.4.2019 v 18:00 | Karma článku: 11.80 | Přečteno: 408 | Diskuse
Počet článků 197 Celková karma 27.91 Průměrná čtenost 2276

Jsem knihovnice, aforistka, fejetonistka, autorka deseti knih (Koukejte do výstřihů, Století vhodné pro ženu, Milostné předehry, Miniaturní neřesti aneb Pokoušení aforismy...) Za knihu fejetonů Koukejte do výstřihů mi Obec spisovatelů ČR udělila v září 2016 Čestné uznání Ceny Miloslava Švandrlíka za nejlepší humoristickou knihu.

Najdete na iDNES.cz