Pátek 3. dubna 2020, svátek má Richard
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 3. dubna 2020 Richard

Netradičně intimní rekapitulace roku 2019

30. 12. 2019 11:18:21
Závěr května mi nasadil sádru. Stačilo jedno nevědomé stoupnutí do výmolu v dlažbě kralupské polikliniky a nárt to nepřežil.

Na konci roku je občas zajímavé uplynulý rok zrekapitulovat z ryze osobního pohledu, ale nezapomínat při tom na světové události. A když je k tomu pár fotografií, které naše vzpomínky oživí, tím líp. Určitě máte v zásobě taky pár letošních záběrů z vydařené dovolené, z rodinných setkání, maturitní foto vašeho potomka...

Jestli vás to nebude nudit, tak světový i můj rok 2019 vypadal takto: (vydržte až do konce, pointou je péefko)

21. ledna bylo možné pozorovat úplné zatmění Měsíce.

Já jsem 2. ledna oslavila čtvrtstoletí. Bohužel nikoli svého věku, ale práce v naší knihovně. Od pana starosty jsem dostala 25 krásných růží s dodatkem, že je za každý můj rok ve velvarské knihovně jedna. Všimněte si, jak symbolicky, i když nevědomky, jsem se postavila před regál: ARCHEOLOGIE, DĚJINY, STAROVĚK:

7. ledna se příslušníci gabonské armády pokusili sesadit prezidenta Ali Bongu. Pokud o převrat selhal poté, co jeho vůdci byli zatčeni.

Moje africké fialky se zřejmě nechaly inspirovat mým výročím a hned mi doma za oknem mírumilovně vykvetly všechny naráz:

3. února přicestoval papež František do Abú Zabí do Spojených arabských emirátů a stal se tak prvním papežem, který navštívil Arabský poloostrov.

To vše mě nabilo novou energií, kterou jsem potřebovala k důkladnému zorganizování jiné velké akce. Protože křest nové knihy známého spisovatele není žádná zívačka:

10. dubna vyšla zpráva, že vědci objevili nový druh člověka. Nazvali ho Homo luzonensis.

Určitě jim to dalo hodně práce. Ale i mně se důkladná příprava vyplatila, protože Jiří Žáček byl u nás spokojený a diváků přišlo tolik, že se někteří museli spokojit s místy k stání.

BÁSNÍCI SE NEŽIVÍ NEKTAREM Z KVĚTŮ,
JEN PLNÝM STOLEM SI PŘIJDEŠ NA POETU!
aneb Konečně chvilka klidu s Jiřím Žáčkem a fajn pocit, že se křest jeho knihy povedl.

3. května na pobřeží indického svazového státu Urisa udeřil silný cyklón Fani.

I mě začátek května a pražský knižní veletrh zastihly v plné síle. Navíc jsem se tam setkala s paní Klárou Trnkovou a bylo to moc milé.

Když jsem si na veletrhu se zájmem prohlížela knihu o chorobách, které lidem znemožňují bezbolestný pohyb, neměla jsem ani tušení, že i moje pohybové aktivity mají na kahánku.

23 – 26. května se konaly volby do Evropského parlamentu.

Mně závěr května nasadil sádru. Stačilo jedno nevědomé stoupnutí do výmolu v dlažbě kralupské polikliniky a nártní kost to nepřežila.

29. červen – Evropa bojuje s vysokými teplotami. Přibývá požárů a kvůli klimatizacím místy vypadává proud.

U mě taky pěkný šrumec. Po šestitýdenním léčení přišli lékaři na to, že není zlomená jen jedna nártní kost, ale že takto postižené jsou tam dvě. Ani jedna nesrostla. Tak šup se mnou na operační sál. Už od června se mi moc líbí fotografie na letní téma. Její autoři si zvěční nohy, na pozadí se houpají mořské vlny a těm osvíceným leží na klíně rozečtená kniha. Internet těmito snímky doslova hýří. No přece se nebudu držet v pozadí, i já můžu podobně zdokumentovat svůj letní pobyt:

19. července – Do Česka se vrátila hniloba včelího plodu. Chovatelé na Semilsku už museli spálit 91 včelstev.

To můj nárt se má čile k světu a má dokonce nové nájemníky. Jsou jimi dráty a kovové výztuže. Obávám se, že nožka už nikdy nebude taková, jakou byla před operací. Ale už se to hojí. Jupííí.

29. července – Studie berlínského Leibniz-Institutu uvádí, že se zvířata nestíhají přizpůsobovat změnám klimatu a některé druhy vyhynou.

Když jsem si balila tašku do nemocnice, tak si ji naše Nelinka podezíravě prohlížela. Během pár dní jí evidentně došlo, že taška je hlavním viníkem mé nepřítomnosti. Když jsem se vrátila, nenechala nic náhodě a jen částečně vypakovanou tašku obsadila, aby měla jistotu, že pokud mě zase něco popadne, tak ji neopustím, ale ponesu si ji s sebou.
:-) Psí věrnost je prostě úžasná, to jen my lidi pořád něco opouštíme, pejsek nikdy.

14. srpna prudce klesly americké akcie kvůli výnosům dluhopisů.

Já jsem dostala nové obutí a konečně se po tolika týdnech ležení můžu začít pohybovat, přesunovat, prostě trochu chodit. Když jsem se o tom zmínila v blogu, tak mě kolega Pohanka překřtil na Zdeňku Ortézovou. Radost mi hatí jen to, že panuje parné léto a ortéza má vlastnosti zateplené lyžařské boty.

2. září – Pražští radní podruhé neschválili stavbu veřejných WC v zahradách na Petříně.

Já zbytek léta trávím tak, že odkulhám na zápraží a rodina mi nanosí připravené propriety: brýle, knížku, kávu, minerálku, skleničku. Nejsem líná, jen mi dvě francouzské berle vlastní přenos neumožňují, třetí ruku bohužel nemám, ale mám Nelinku, která mi dělá nepřetržitou společnost a chodí se mnou... no, jako pejsek:

17. září – Inspektoři prověřují prodejce burčáku a kontrolují etikety nebo zemi původu.

Já jsem dneska dostala upřímný dárek od jedné malé prvňačky. Je to dcera mé kadeřnice a uznejte, že mě s ortézou zvěčnila opravdu mistrovsky. Vůbec jsme s její maminkou netušily, co si to tam během mého vlasového extempore pořád kreslí:

20. října v Barceloně protestovali příznivci jednotného Španělska. A náš lezec Ondra vyhrál závod Světového poháru v Číně.

A já? Ten pocit, když po půlročním minimálním pohybu při léčbě na jaře zlomené nohy, dostanete na podzim konečně první vycházky, otevřete skříň a zjistíte, že jediné, co bez problémů oblečete, je batoh...

3. prosince se obraz Josefa Lady Štědrý večer prodal v aukci za 1,6 milionu korun.

Je druhý prosincový týden a já se konečně vracím do práce. Čtenáři mě vítají tak upřímně, že se skoro pořád usmívám nebo dojetím brečím.

A tak se po tom všem nedivte, že moje péefko vypadá letos takto:

Autor: Zdeňka Ortová | pondělí 30.12.2019 11:18 | karma článku: 30.97 | přečteno: 886x

Další články blogera

Zdeňka Ortová

Když podáte knihovnici pomocnou ruku, někdy ji rozesmějete

Určitě podobné situace znáte taky. Nejste vyučený truhlář, ale chcete být užitečný, tak při prosbě o podání rašple ochotně přiskočíte a řemeslníkovi podáte... dláto.

1.4.2020 v 11:19 | Karma článku: 28.46 | Přečteno: 717 | Diskuse

Zdeňka Ortová

Co skrývá pod rouškou žena po padesátce?

Rouška je nutný společník dnešních dnů. Určitě i vás napadlo, že pod ní můžeme schovat ledacos, jadrnými kletbami počínaje a platební kartou konče.

29.3.2020 v 8:53 | Karma článku: 30.46 | Přečteno: 949 | Diskuse

Zdeňka Ortová

Něco o rozměrech ženy

Nemusíte shánět krejčovský metr, přeměřila jsem vše za vás. Vy si jen přečtěte výsledné míry, snad vás pobaví.

28.3.2020 v 10:43 | Karma článku: 33.34 | Přečteno: 844 | Diskuse

Zdeňka Ortová

Navrhuji přidělit každému z nás jednoho Vietnamce

Jedno výstižné a hodně moudré vietnamské přísloví říká: „Chytrý se učí pět let, hlupák to stihne za den.“

24.3.2020 v 10:45 | Karma článku: 34.04 | Přečteno: 1019 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Marek Petrů

Korona Gate - věcně a bez emocí VII.

Neměl jsem poslední dobou moc času na psaní dalších článků, neboť počasí volá na zahradu, kterou letos bude zřejmě nutné využít na maximum. Poslední události mě ale donutily, najít si chvíli času na další článek...

2.4.2020 v 21:03 | Karma článku: 8.13 | Přečteno: 199 | Diskuse

Karel Trčálek

Ještě, že neni letos bloger roku, stejně by zase vyhráli ti samí, co vždycky

Já můžu být se svými bláboly vlastně jen rád, že letos není bloger roku, stejně bych zase nevyhrál, ač nejlepší sportovec, protože se svými bláboly plným právem patřím do zdejšího suterénu, ne-li rovnou septiku

2.4.2020 v 17:30 | Karma článku: 8.61 | Přečteno: 220 | Diskuse

Lukáš Burget

Tak co je správně? Koronavirus, nebo „čínská chřipka?“

První slovo se už zažilo a používá ho lid obecný, druhé slovo se nezažilo, ale snaží se ho protlačit někteří ideologové.

2.4.2020 v 16:30 | Karma článku: 17.17 | Přečteno: 339 | Diskuse

Filip Fuchs

Čeští a moravští frotéři se bouří: "Pane premiére Babiši, ihned odvolejte nouzový stav!"

Patrně si to málokdo z vás uvědomuje, ale již několik týdnů trvajícím nouzovým stavem, vyhlášeným na celém území ČR, trpí kromě tisíců našich firem, podnikatelů a drobných živnostníků i desetitisíce českých a moravských frotérů.

2.4.2020 v 14:14 | Karma článku: 23.48 | Přečteno: 1313 | Diskuse

Jan Andrle

Já už budu hodný!

Slibuju, že se polepším a pak už se nikdy nezhorším. Že si tu lekci budu už navždycky pamatovat. Že už se nebudu rouhat. Už mám priority srovnané.

2.4.2020 v 11:00 | Karma článku: 18.35 | Přečteno: 501 | Diskuse
Počet článků 308 Celková karma 33.30 Průměrná čtenost 2293

Jsem knihovnice, aforistka, fejetonistka, autorka deseti knih (Koukejte do výstřihů, Století vhodné pro ženu, Milostné předehry, Miniaturní neřesti aneb Pokoušení aforismy...) Za knihu fejetonů Koukejte do výstřihů mi Obec spisovatelů ČR udělila v září 2016 Čestné uznání Ceny Miloslava Švandrlíka za nejlepší humoristickou knihu.

https://www.facebook.com/profile.php?id=100006730388524

Schillerová navrhne zrušit daň z nabytí nemovitostí a odpočty hypoték

Ministryně financí Alena Schillerová navrhne na vládě zrušení čtyřprocentní daně z nabytí nemovitostí. Věří, že by to...

Česko patrně srazilo míru nakažlivosti viru na méně než polovinu

Model českých odborníků tvrdí, že v Česku se výrazně zpomalilo šíření viru SARS-CoV-2. Podle jejich údajů klesla...

Žil jako nemohoucí stařec. Pak Marek zhubl 57 kilo a je z něj idol žen

Marek Láca žil v osmadvaceti letech jako nemohoucí stařec, bez energie, bez ženy, zato však s pořádnou nadváhou. Ta už...

Italská duše trpí. Běžte domů, křičí na sebe sousedé z balkonů ve Florencii

Ulice toskánské metropole Florencie, které jsou jindy plné turistů a kde se milenci z mostu Ponte Vecchio vždy kochali...

Služba kontroluje práci z domova. Jejímu výrobci lidé spílají

Koronavirus ji firmám vnutil, jenže mnohé firmy mají pocit, že kvůli práci z domova ztrácejí nad pracovní silou dohled....