Neděle 27. listopadu 2022, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 27. listopadu 2022 Xenie

Věřte, že mít po ruce proutek a někoho odpovědného z FIFA, měla by rákoska posvícení

23. 11. 2022 9:38:18
Hrát nejzásadnější a nejprestižnější fotbalový turnaj, jakým je Mistrovství světa, v čase adventním, je proti všemu, co pěkného tento sport divákům přináší.

Protože teď píši pouze za sebe a nepasovala jsem se na mluvčí jiných sportovních fanoušků, ač jsem na toto téma s mnohými mluvila a naše názory byly blízké, podělím se teď s vámi krátce s názory ryze vlastními.

Nikdy jsem tak samu sebe nedefinovala, ale zjišťuji, že jsem zastánkyní i upřímnou vykonavatelkou dobrých tradic, které mají smysl, osvědčily se, prověřily je desítky let a mnohé z nich i staletí. Představitelé Mezinárodní federace fotbalových asociací - neboli FIFA – si asi ukroutí hlavy, pokud si přečtou, že já barvím a zdobím kraslice pouze v čase velikonočním. A fakt se ještě nikdy nestalo, že by k nám na Václava naběhli hodovat sousedi s pomlázkou a já spěchala do Kauflandu shánět čokoládové zajíce. A truhlíky s pelargoniemi dávám ven do oken vždycky na přelomu jara a léta, ještě nikdy jsem to neudělala na Tři krále. A narozeniny slavím v červnu, kdy jsem se narodila, protože kdybych tak činila v listopadu, bylo by to už tak nějak o ničem. A vím nabeton, že Francouzi slaví dobytí Bastily 14. července, což by je 18. března ani nenapadlo, Američané slaví Den díkůvzdání vždy čtvrtý listopadový čtvrtek a nikoli třetí srpnovou středu, a to, že váš Jindra letos zapíjel svůj svátek již od desátého července, ač ho má až patnáctého, to sem nepleťte.

Lidí zlatí, vždyť já jsem se dodnes nesmířila s tím, že hokejisté bojují o světový titul v květnu. Hokejový šampionát bych si totiž ideálně představovala třeba v únoru, kdy má člověk myšlenky na brusle, na sníh, na teplou čepici a na zalézání mrazu za nehty, zkrátka když je zima, a nikoli v čase, kdy zrají jahody, venku pálí sluníčko, potí se mi na těle i taková místa, o nichž jsem dosud neměla ani tušení a manželky volají na své chlapy, aby šli posekat trávník, zasadit rajčata a dětem napustit bazének. Jenže okolnosti hokejové mistrovství posunuly do dnů květnových. A letos byl květen tak pěkný, že jsem se na hokej dívala v plavkách. Nepřijde vám to divné. Mně ano, je to divné.

Ale co je to proti tomu, že si pro letošek FIFA usmyslela, že ukáže Ježíškovi, jak vypadá fotbal. Mám fotbal ráda a světový šampionát bych si v létě, kam tento sport a chlapi v trenkách patří, opravdu pěkně užila. Věřte, že kdybych měla po ruce proutek a někoho odpovědného z FIFA, měla by rákoska posvícení. Jak si mám vychutnávat fotbalovou hojnost, když v tomto období zdobím adventní věnec, peču křehké vanilkové rohlíčky, které svátečně provoní celý byt, přemýšlím, jestli si mám koupit nové zimní boty nebo jestli ještě unosím ty loňské, když chci vybrat svým blízkým něco milého pod vánoční stromeček, když se chci jít projít vánočními trhy, dát si svařáček nebo horkou medovinu a doma si zapálit svíčku...

Asi takhle, ježci, netopýři a medvědi se teď ukládají k zimnímu spánku. A fotbalisté za normálních okolností také. V tento čas se chystávají na odpočinek před letní sezónou, jsou zralí na regeneraci, hojení utržených zranění, na posilování a lehké tréninky, ale nikoli na vrcholné výkony po dlouhatánské sezóně. Já osobně to vidím tak, že fotbal patří létu a 24. prosinec Ježíškovi. Ani všechny prachy světa by na tom neměly nic měnit.

Autor: Zdeňka Ortová | středa 23.11.2022 9:38 | karma článku: 28.03 | přečteno: 819x

Další články blogera

Zdeňka Ortová

Máme to menší než neandrtálci, proto přežijeme

Ono není vždycky lepší mít něčeho víc nebo mít něco větší než ostatní. Třeba ti s vysokým BMI indexem by vám o tom mohli vyprávět.

19.11.2022 v 9:00 | Karma článku: 31.98 | Přečteno: 5421 | Diskuse

Zdeňka Ortová

Hurá, začínají taneční

Ovládat základy klasických společenských tanců by mělo patřit k tak samozřejmé výbavě lidských dovedností jako jízda na eskalátoru či zasunutí mince do nákupního košíku před supermarketem.

6.11.2022 v 8:51 | Karma článku: 21.52 | Přečteno: 473 | Diskuse

Zdeňka Ortová

Relaxace má za úkol nás připravit do blázince

Správná relaxace nemá za úkol nás stresovat, ale naopak zregenerovat oslabenou psychiku a připravit nás do blázince, kterému se říká všední den.

23.10.2022 v 8:43 | Karma článku: 23.36 | Přečteno: 541 | Diskuse

Další články z rubriky Sport

Kateřina Krumpálová

Soutěže - jak moc jsou důležité?

S manželem jsme oba velice soutěživí. On zápasí profesionálně, já amatérsky. Prošli jsme si během těch let velkým vývojem, ale to zásadní se nezměnilo. Rozhodně se nechodíme zúčastnit. Jak vnímáme soutěže?

24.11.2022 v 18:11 | Karma článku: 13.28 | Přečteno: 220 | Diskuse

Jan Fikáček

Kde jsou mé blatníky !? Aneb, jak se žije v cyklistické Belgii.

"Kde jsou mé blatníky!?" je známá Svěrákova hláška z filmu Obecná škola. Synek mu sebral z kola blatníky a ona pak vypadal ... dost zabláceně. Svěráka jsem nechtě napodobil, když jsem nedávno vyrazil v Belgii na trénink.

22.11.2022 v 10:06 | Karma článku: 21.36 | Přečteno: 623 | Diskuse

Lubomír Stejskal

K fotbalovému MS v Kataru

Jiří Beránek v závěru svého článku na blogu iDNES („Osobní dojmy ze slavnostního zahájení MS 2022 jsou mírně řečeno rozpačité“/20. 11. 2022) klade otázku, co si o tom (fotbalovém MS v Kataru) myslíme my.

20.11.2022 v 22:13 | Karma článku: 14.27 | Přečteno: 490 | Diskuse

Jan Lunga

Fotbal – jak vylepšit kvalifikaci mistrovství Evropy

Zjistil jsem, že je docela zajímavé psát miniblogy, protože jsou krátké, jasné, zpravidla potěší a nikomu neublíží.

19.11.2022 v 11:36 | Karma článku: 5.34 | Přečteno: 177 | Diskuse
Počet článků 431 Celková karma 30.62 Průměrná čtenost 2269

Jsem spisovatelka, knihovnice, blogerka a žena s hlasitým úsměvem

Facebook: Zdeňka Ortová, BLOG, BLOK, BLOČEK:

https://www.facebook.com/people/Zde%C5%88ka-Ortov%C3%A1/100006730388524

Žena vypadá jako divoženka, muži jsou jejím vzhledem fascinováni

Umělkyně, modelka i pornoherečka si říká Annuschkatz a na svém těle má tolik tetování, že už je jen málokde vidět její...

Přemýšlím o sebevraždě, říká Obermaierová kvůli plynu a drahým energiím

Herečka Jaroslava Obermaierová (76) prozradila, že má strach z drahých energií a nedostatku plynu. Kvůli tomu dokonce...

Vsadil na neobvyklý nápad, už má 35 zaměstnanců a rostou i do světa

Lukáš Legát začal podnikat před devíti lety. Z původně garážové firmy je dnes společnost s pětatřiceti zaměstnanci,...

Nelituji toho, že jsem kdysi pila, říká sestra Jiřího Korna. Žila i na ulici

Yvetta Kornová (60) promluvila o alkoholismu a svěřila se, že plánuje svatbu. Známá dětská herečka a sestra zpěváka...

Raketa byla Ukrajince, nebo Rusa? rýmuje Nohavica na kanálu Bobošíkové

Problematiku rakety dopadlé na polské území zpracoval ve své nové písni Jaromír Nohavica. „Ta raketa byla Ukrajince,...